Narodowe czytanie

02.09.2023

Narodowe czytanie plakat.png9.09.2023 r., godz. 12:00, skwer u zbiegu ulic 1 Maja oraz Grunwaldzkiej. 

Narodowe czytanie o coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W 2022 r. odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Organizatorem Narodowego czytania w Białogardzie jest Białogardzka Biblioteka publiczna im. Karola Estreichera. Współorganizatorzy Urząd Miasta Białogard oraz Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie.

Honorowy patronat na ogólnopolskim wydarzeniem objęła para Prezydecka

Czytają:

Emilia Bury, Stanisław Rdzanek, Nina Staszkop, Lucyna Fogel, Anna Dudzik, Krzysztof Tatys, Mieczysław Gontarz, Zbigniew Olbrycht, Maria Kimla, Ryszard Nitosławski, Ewelina Wilczyńska, Krzysztof Szkoda, Irena Michalak, Magdalena Niemiec, Maciej Ślepaczuk, Zdzisław Góralski, Wanda Korobowicz - opiekun Teatru w Bramie,  Dzieci ze Szkoły Podstawowej pod opieką  Sylwia Winczewska - Hussain oraz Agnieszki Świeckiej - Tkaczuk.

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk