Spektakle

01.04.2010

Pinokio

pinokio 1.png

"Pinokio" na podstawie tekstu Carlo Collodiego, to kolejna propozycja teatru lalek MARKO. Zabawne dialogi, przebojowe piosenki, scenografia włoskiego miasteczka, różnorodność technik lalkarskich od małych pacynek poprzez lalki bunraku do ogromnej kukły Ogniojada, to wszystko tworzy wspaniały barwny spektakl. Pojawia się też żywy plan - postać Dżepetta (Marek Kopczyński) i świetnie zagrana postać Pinokia (Krzysztof Rdzanek). W ścieżce dźwiękowej głosu dla Pinokia użyczył rewelacyjny Seweryn Łajewski, który grał również Kaja w "Królowej Śniegu”. To wszystko przekłada się na widowisko, które uczy, bawi i na długo zostaje w pamięci widza. Premiera - kwiecień 2010.

więcej
06.12.2009

Królowa Śniegu

4415209_krolowa_sniegu.jpg"Królowa Śniegu” to kolejny ukłon w stronę lekturowej klasyki H.Ch Andersena w opracowaniu Marka Kopczyńskiego. W realizacji nie zabrakło śniegu, który wspaniale uzupełnił klimat scenografii. Zachowana została kolejność wydarzeń, a dla rozbawienia publiczności pojawiły się również akcenty regionalne. Piosenki szybko wpadają w ucho i już po pierwszym refrenie kolejne śpiewają wszyscy widzowie. Hitem jest tytułowa piosenka zostająca na długo w pamięci widza - Królowa śniegu, śniegu królowa, sople na palcach, czapa lodowa. Premiera - 06.12.2009.

więcej
01.05.2009

Lokomotywa

lokomotywa plakat.jpgSpektakl zrealizowany pod kierownictwem Marka Kopczyńskiego oparty jest na znanej szkolnej lekturze, wierszu Juliana Tuwima. Fabuła utworu Tuwima pozwoliła zbudować zaskakująco rzeczywistą scenografię , np. prawdziwą lokomotywę, a w jej wagonach pasażerowie, stół i szafa, banan, armata, fortepian i oczywiście grubasy. To jeszcze nie wszystko. Kopczyński nie zapomniał też o sympatycznych zwierzakach. Żyrafa, niedźwiedź, słoń, świnka, koń oraz krowa w łatwo wpadających w ucho piosenkach opowiedzą wszystko o sobie. Zarówno dla dzieci i dla dorosłych najnowsza sztuka to sympatyczne spotkanie z lekturową klasyką literatury oraz śpiewająca lekcja muzyki i przyrody jednocześnie. W przygotowaniu spektaklu wzięło udział blisko 30 osób. Na scenie zobaczymy 14 wspaniałych postaci - lalek. Wśród wykonawców piosenek widzowie rozpoznają białogardzką wokalistkę Jolę Tubielewicz. Spektakl trwa około 50 minut. Premiera: maj 2009 r.

więcej
01.04.2006

O Kocie Huncwocie

Akcja sztuki rozgrywa się w Domku Kata w Koszalinie. Bezwzględny książę Mściwek skazuje każdego, kto mu podpadnie. Wśród nieszczęśliwców znajdują się sprzedawca zegarków Antoni Sprężynka, pianista Fryderyk Czuprynka i nadworny malarz Pędzolini. Mściwek naciska guzik, zapadnia się otwiera i skazani wpadają w tunel ssąco-tłoczący wprost do domku Kata. A tam Kat ma wykonać bezwzględny wyrok, ale czy go wykona? Zobaczycie, co wspólnie z pająkiem Pajęczakiem III wymyśli młody kat, który krzywdy nikomu by nie zrobił. Podpowiedź padnie z ust tajemniczych postaci Latających Głów.
„Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada” – ta prawda stara jak świat jest puentą bajki. Atutem sztuki jest piosenka przewodnia „Pająk Dance”, którą dzieci potrafią zanucić już po pierwszym wysłuchaniu. Premiera - kwiecień 2006. 

więcej
01.04.2006

Duszek Puszek i Tajemnica Podziemnych Korytarzy

W obrębie starego miasta w Białogardzie istnieją podziemne korytarze, a na głównym rynku, gdzie stoi ratusz, rozgrywa się akcja sztuki. Zajazd Longina Liczykrupy przyjmuje gości z Francji, Włoch i Niemiec - kupców podróżujących szlakiem solnym i bursztynowym. Przebiegły Liczykrupa okrada w nocy kupców i chowa łupy do w swojego kuferka w piwnicy. Ale Duszek Puszek pilnujący podziemi wraz z przyjacielem Szczurkiem Pazurkiem odkrywają jego sekret i szykują Liczykrupie niezłego psikusa.
Rytmiczne piosenki, a wśród nich pouczająca piosenka „Ucz się języków” i hit „Jestem Szczurek, Szczurek Pazurek, kto się boi myszy, ten zostanie łysy”, na długo zostają w pamięci i na ustach widzów rozbawionych bajką. Premiera - kwiecień 2006.

więcej
01.04.2005

O Górze Zamkowej

W Białogardzie jest Góra Zamkowa zwana przez ludzi od dawna Górą Śmierci. Tam dzieje się akcja bajki. Miasto przeżywa marazm, bo kuzyni Genowefy Kostuchy – Milczek, Głąbek i Nierobek, urzędujący na zamku, posypali Białogard „Proszkiem Niemocy”. Miejscowi sprzedawcy – rzeźnik Słoninka, piekarz Rogalski i mleczarka Mleczkowska -zamykają swoje kramy. Nikomu nic się nie chce. Wszyscy mają tylko jeszcze siłę śpiewać ulubioną piosenkę „Bida, bida , bida wszędzie”. Jedynym, który może ocalić miasto, jest uczeń szewca, niejaki Bolko. Jednak kuzyni chcą go zgładzić. Wysyłają więc paczkę, a w niej zatrutą kaczkę Kwaczkę, którą szewc ma zjeść. Ale Bolko zaprzyjaźnia się z kaczką, a ona zdradza mu, co jest „piętą achillesową” kuzynów. Czy uda się ocalić miasto i wypędzić Milczka, Głąbka i Nierobka? O tym dowiecie się na końcu.
Przebojowe piosenki towarzyszą bohaterom, a wśród nich hit „Kwa, kwa, kwa, kaczka wcale nie jest zła”. Premiera - kwiecień 2005. 

więcej
01.04.2004

O Wiedźmach i Bocianach z Łęczna

Kolejna produkcja z cyklu bajek regionalnych. Łęczno to wioska znana w całej Europie dzięki bocianom, które licznie się w niej zadomowiły. Scenariusz bajki powstał w oparciu o krótkie opowiadanie uczniów szkoły w Stanominie. Jej autor rozwinął wątki i nazwał postaci. Durnegunda, Cielestyna i Łysabela - wiedźmy z bagien – znudzone swoimi dotychczasowymi psotami, uprowadzają Joasię, córkę kowala. Zrozpaczeni mieszkańcy wioski szukają rady u pustelnika, a żaba zmieniona w kota pomaga rozprawić się z czarownicami. Dzięki zebranym ziołom pustelnik przygotowuje miksturę, którą kowal skrapia wiedźmy. Jej cudowne działanie sprawia, że zmieniają się one w bociany. Piękne piosenki rozbawiają dziecięcą publiczność, a hitem jest utwór „Miau, miau, kot sobie radę dał”. Premiera - kwiecień 2004. 

więcej
© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk