O nas

W 2018 roku Teatr Lalek MARKO obchodzi jubileusz 15-lecia działalności.

Zespół działa w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie pod kierunkiem p. Marka Kopczyńskiego. Przedstawienia Teatru lalek MARKO od lat bawią i uczą młodych widzów, ciesząc się dużą popularnością w regionie.

Teatr lalek MARKO powstał w 2003 roku. To autorskie przedsięwzięcie Marka Kopczyńskiego, białogardzkiego artysty plastyka i muzyka, który pisze scenariusze, muzykę i piosenki do każdej z bajek. Jego pomysłem są także lalki teatralne i scenografia do każdej z inscenizacji. Zespół pod jego kierunkiem działa od 2009 roku w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie.

W tym czasie powstały 24 premiery, ponad 130 piosenek dla dzieci. Teatr dwukrotnie gościł w Teleexpresie TVP1,wielokrotnie w telewizji regionalnej, kablowej, internetowej, w radiu, prasie ogólnopolskiej, regionalnej i miejskiej. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wystawy lalek teatralnych prezentowane w Białogardzie, Polkowicach, Drawsku Pomorskim, Wałczu i Kaliszu Pomorskim. W listopadzie 2013 teatr czterokrotnie prezentował się na zawodowej scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie ze spektaklem „Baśnie z 1001 nocy”. Koszalińskiej publiczności podobał się także „Koziołek Matołek w Chinach”. Warto dodać, że spektakle „Lokomotywa” i „Pinokio” miały swoje premiery w Londynie, jako słuchowiska emitowane w polonijnym  „Radio Orla”. Marek Kopczyński występował wielokrotnie solowo z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej w bajce muzycznej „Piotruś i wilk”.

Historia…

W drugiej połowie 1996r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Szansa” zaczęła się przygoda lalkarska szefa teatru lalek MARKO Marka Kopczyńskiego. Na początku były to marionetki, proste w obsłudze, konstruowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Do 2000r. wystawiono 4 premiery - „Kolędy”, „Rybak, rybka i papuga Kadabra”, „Szewczyk Dratewka” i ostatnia - „Skąpiec Dusigrosz”, który wystawiany był również dwukrotnie w BTD w Koszalinie na małej scenie. Potem nastąpiła przerwa na pisanie i obmyślanie większej formuły teatralnej i po roku przygotowań, w 2003r. teatr lalek powrócił już jako autorski teatr rodzinny. Duże lalki pozwoliły zespołowi na działanie na większej scenie i wtedy, po raz pierwszy, teatr wystąpił pod nazwą MARKO wystawiając „Bitwę o krowę” w dawnym kinie Bałtyk.  - Było to w grudniu. Wtedy stała się zabawna sytuacja. Publiczność zaczęła klaskać i śmiać się już na samym początku spektaklu, kiedy rozbłysły reflektory i ukazała się krowa łaciata o imieniu Agata. Okazało się, że nad krową unosiły się setki prawdziwych much. „Skąd muchy zimą, jak to zrobiliście?” - pytali po spektaklu ciekawscy, nie wiedząc, że to ciepło reflektorów rozbudziło śpiące statystki. – wspomina po latach M. Kopczyński.

 

 

Kolejne lata przynosiły nowe premiery:

2004 r. „O wiedźmach i bocianach z Łęczna” – na podstawie lokalnej gawędy,

2005 r. „O górze zamkowej” – na podstawie lokalnej gawędy o białogardzkiej Górze Zamkowej,

2006 r. „Duszek Puszek i tajemnica podziemnych korytarzy” – na podstawie lokalnej gawędy,

2007 r.- „O kocie Huncfocie”,

2008 r.- „O domku kata” – na podstawie lokalnej gawędy o koszalińskim Domku Kata,

2009 rok był przełomowy dla rozwoju działalności teatru, który znalazł stałą siedzibę w nowopowstałym kilka miesięcy wcześniej  Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. MARKO stał się teatrem społecznym. Od tego czasu zespół działa, jako jedna z sekcji miejskiej instytucji kultury.

2009 był rokiem znaczącego sukcesu szefa teatru Marka Kopczyńskiego, który został zakwalifikowany do prestiżowego „Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy” odbywającego się co dwa lata w Łodzi. To tam działa „Polunima” - Stowarzyszenie Lalkarzy Polskich i „Unima”, obejmująca swym zasięgiem cały świat.

Wielu mieszkańców Białogardu próbowało swoich sił jako aktorzy i wokaliści. Od najmłodszych do najstarszych, sprawnych i niepełnosprawnych. Kilka osób kontynuuje przygodę z aktorstwem. Są już absolwentami szkół aktorskich. 

W ciągu 9 lat teatr lalek MARKO wystawił na scenie Centrum Kultury i Spotkań Europejskich następujące spektakle:

maj 2009 r. „Lokomotywa”, grudzień 2009r. „Królowa Śniegu”, kwiecień 2010r. „Pinokio”,  grudzień 2010r. „Koziołek Matołek w Chinach”, kwiecień 2011r. „Mały Marko i czarodziejska walizka”, grudzień 2011r. „Koziołek Matołek w Indiach”, kwiecień 2012r. „Szewczyk Dratewka” (zmodyfikowane wznowienie), grudzień 2012r. „Baśnie z 1001 nocy”, kwiecień 2013r. „Bitwa o krowę” (zmodyfikowane wznowienie), grudzień 2013r. „Opowieść wigilijna Skąpca Dusigrosza”, kwiecień 2014 r. „Koziołek Matołek w Japonii”, grudzień 2014r. „Mity greckie”, kwiecień 2015r. „Lokomotywa” (wersja 2), grudzień „Mały Marko w głębinach mórz”, kwiecień 2016r. „Koziołek Matołek w Chinach” (wersja 2), grudzień 2016r. „Piękna i Bestia”, kwiecień 2017r.  „Pinokio” (wersja 2), grudzień 2017r. „Pan Twardowski”.

 

Do tej pory postaciom z bajek głosu użyczyli: Michał Karczewski, Arkadiusz Jaskulski, Grzegorz Grzyb, Grażyna Mazur, Natalia Kopczyńska, Paweł Wiśniewski, Michał Podsiadło, Magda Zytkowska, Bartek Dębski, Czesław Kopczyński, Jacek Wieliński, Małgorzata Kopczyńska, Agnieszka Materko, Jola Tubielewicz, Seweryn Łajewski, Kamil Szklany, Andrzej Rutkowski, Tomasz Różycki, Dominika Lewandowska, Klaudia Czaplińska, Justyna Nować, Paulina Olejniczak, Bartek Naumczyk, Waldek Pawlukiewicz, Małgorzata Bodnar-Torbińska, Krzysztof Iwan, Damian Zawałeń, Patrycja Federkiewicz, Anna Adamowicz, Andrzej Gajocha, Karol Dziwior, Katarzyna Bryksa, Nadia Wiśniewska, Jadwiga Milewicz, Paweł Mielcarek, Białogardzki Chór Kameralny  Bel Canto, Justyna Solecka, Zbigniew Góryń, Piotr Haik, Michał Wożniak, Sebastian Janiszewski, Piotr Kołodziejczyk, Andrzej Sobczak, Jakub Pożorski, Patrycja Suwała, Katarzyna Kwaśnica, Andrzej Szałek, Stanisław Puna, Antoni Torbiński, Krzysztof Jankowski, Robert Szostak, Bartosz Jeżyna, Sebastian Bławat, Karolina Haber, Julia Włodarz, Magdalena Tarnawczyk, Katarzyna Senkowska, Ania Herman, Karolina Masłowska, Ryszard Nitosławski, Leszek Malec, Marcin Pierzchliński, Sebastian Rutkowski, Marcin Medziński, Małgorzata Zarzycka, Bartek Jaskulski, Damian Jaśkiewicz, Klaudia Barska, Robert Chemperek, Maciej Nowak, Robert Królasik, Karolina Szary, Jadwiga Klonowska, Krzysztof Tatys, Alan Królasik, Michał Łukasiński, Marek Kopczyński.

Przy realizacji dźwięku, świateł , opracowaniu grafiki i wykonaniu lalek uczestniczyli: Jacek Cegiełka, Andrzej Ściepuro, Damian Zawałeń, Marcin Medziński, Grażyna Kopczyńska, Małgorzata Kopczyńska, Dominika Lewandowska, Danuta Korejwo.

Niektóre z wymienionych osób animowały również lalkami. Pozostali lalkarze to: Mateusz Andrzejewski, Kaja Kopczyńska, Zdzisław Goździalski, Krzysztof Rdzanek, Michał Czapliński, Kasia Dębska, Mateusz Dudek, Ania Kwaśnica, Maciek Czarnecki, Mirek Pilarczyk, Krystian Wysocki, Patryk Terech, Julia Stępień, Weronika Piekarska, Martyna Gawlik, Natalia Dybalska, Stanisław Szczepański, Daria Śmich. W realizacji przedstawień biorą także udział niepełnosprawni uczestnicy WTZ „Szansa”: Maria Zińska, Mariusz Deputat, Artur Misiuda, Agnieszka Mas, Łukasz Janusiak, Małgosia Lewandowska, Przemek Bryła, Jacek Ciechanowicz.

W chórkach śpiewały: Weronika Czarnecka, Karolina Jarosz, Patrycja Gregorczyk, Katarzyna Jonko, Wiktoria Materko, Agata Bednarska, Wiktoria Bryksa, Tosia Piątek.

Wszystkim wymienionym należą się wielkie podziękowania za wkład w rozwój teatru lalek MARKO, dobrą zabawę, tysiące dziecięcych uśmiechów i niezapomniane przeżycia.

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk