Zdzisław Beksiński od fotografii do fotomontażu komputerowego

13.06.2018

beksinskiwystawa.jpgCentrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie oraz Agencja Zegart zapraszają na  wystawę pt. „Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego” w Galerii Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie przy ul 1 Maja 15.

Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 29 czerwca.

Zdzisław Beksiński  -  fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe.

Fotografie składające się na wystawę w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże z ok. dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Ekspozycja wystawy została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart. 

Fotorelacja z wernisażu wystawy

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk