NASZA MISJA TO KULTURA

REPERTUAR KINA

Od 16 marca
JASKINIOWIEC
Od 16 marca
[PREMIERA] PITBULL: OSTATNI PIES
Od 23 marca
PITBULL: OSTATNI PIES
Od 03 kwietnia
PITBULL: OSTATNI PIES
Od 06 kwietnia
KOBIETA SUKCESU
Biuletyn Informacji Publicznej

WIELKA GALA MUSICALOWA SKRZYPEK NA DACHU

Bilety w cenie:

65 zł - SEKTOR I

50zł - SEKTOR II

40zł - TRYBUNY NIENUMEROWANE

do nabycia w biurze CKiSE przy ul. 1-go Maja 15.

 

Rezerwacje telefoniczne: 94 311 90 90, 885 85 65 65. Rezerwację telefoniczną należy wukupić w ciągu 5 dni.

 

 

STRESZCZENIE:

Akt I

Jest rok 1905 w małej wiosce w carskiej Rosji, zamieszkanej przez ludność żydowską. Wieś nazywa się Anatewka, a głównym bohaterem jest mleczarz imieniem Tewie. Tewie ma zwyczaj rozmawiać z Bogiem i zwierzać Mu się ze wszystkiego. Ma dobrą żonę, Gołdę, i pięć córek: Cajtlę, Hudel, Chawę, Szpryncę i Bilkę.

Żydzi żyją ściśle według swych tradycji. W prologu Tewie wyjaśnia, że bez tego ich życie byłoby „tak chwiejne, jak skrzypek na dachu”. Zgodnie z tradycją małżeństwa są kojarzone przez swatkę Jentę. Tewie ma problemy ze swoimi córkami, gdyż one nie chcą wyjść za kogoś, kogo nie kochają.

Jenta znajduje partię dla Cajtli. Jest to rzeźnik w średnim wieku, Lejzor Wolf. Tewie myśli, że to ważne, by jego córka miała tak bogatego męża, więc początkowo akceptuje propozycję Jenty. Potem Tewie przemawia do Boga. Opowiada o swych problemach i wyobraża sobie, jak zmieniłoby się jego życie, „gdyby był bogaczem”. Jego marzenia przerywa grupa wieśniaków. Przynoszą wieści o pogromie Żydów w pobliskiej wiosce. Wśród sąsiadów Tewiego jest Perczyk, student z Kijowa. Tewie zaprasza Perczyka na szabasową kolację, na której ten poznaje Hudel, drugą córkę Tewiego.

Po wielu prośbach Cajtli Tewie pozwala jej poślubić Motla – biednego krawca, w którym się zakochała. Tewie spotyka Policjanta, który ostrzega go o planowanym pogromie w Anatewce. W krawieckim sklepie Motla Chawa wpada na Fiedkę, rosyjskiego chłopaka. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.

Odbywa się ceremonia ślubna Cajtli i Motla. Nagle zostaje zakłócona przez antyżydowską demonstrację, będącą zapowiedzią pogromu.

 

Akt II

Perczyk prosi Hudel o rękę, a ona się zgadza. Zakochana para prosi Tewiego o jego błogosławieństwo. Perczyk wyjeżdża do Kijowa.

Tewie, wzruszony tą sceną miłości, rozmawia ze swą żoną Gołdą. Chce wiedzieć, czy ona naprawdę go kocha. Gołda odpowiada, że jeśli kobieta żyje z mężczyzną prze dwadzieścia lat, gotuje dla niego, sprząta w domu i rodzi mu dzieci – to musi być miłość.

Perczyk zostaje aresztowany w Kijowie i zesłany na Syberię. Hudel opuszcza swą rodzinną wioskę, by do niego dołączyć.mChawa mówi ojcu o swych uczuciach do Fiedki, ale Tewie nie chce nawet o tym słyszeć. Kiedy Tewie dowiaduje się od Gołdy, że Chawa w tajemnicy wzięła ślub, mówi, że nie jest już ona jego córką.

Policjant ponownie ostrzega Tewiego. Mówi mu, by sprzedał wszystko, co ma, i opuścił Anatewkę w trzy dni. Cała wieś przygotowuje się do odejścia.

W ostatniej scenie wszyscy żegnają się ze sobą. Cajtla i Motel jadą do Warszawy, by zarobić pieniądze na wyjazd do Ameryki. Chawa i Fiedka jadą do Krakowa. Tewie z Gołdą i ich dwiema najmłodszymi córkami – Szpryncą i Bilką – jadą do Ameryki. Anatewka pozostaje pusta.


data dodania: 2016-09-12


< -- Powrót do strony głównej