Koncert Zespołu folkowego Romanati z Caracal w Rumunii

26.09.2018

romanti.jpg

Burmistrz Białogardu oraz Centrum Kultury i Spotkań Europejskich zapraszają na koncert zespołu folkowego pieśni i tańca ROMANATI z Caracal w Rumunii. Caracal to miasto partnerskie Białogardu.

Koncert i prezentacje taneczne odbędą się w sali widowiskowej CKiSE (wejście od ul. Grunwaldzkiej). 26 września 2018r., godz. 17:00

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

 

----

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY ROMANATI

Założony w 1990 roku Zespół Folklorystyczny  Romanati, jako kontynuator  działalności  zespołu "Alunelul", stał się jedną z grup artystycznych wysoko cenionych w lokalnym, narodowym i europejskim krajobrazie kulturowym.  Zespół prowadzi mistrz tańca Florian Teodorescu.

Złożony z artystów amatorów  zespół, został  zauważony dzięki swojemu bogatemu i różnorodnemu repertuarowi. Publiczność docenia piękno tańców i pieśni, zarówno  z uwagi na autentyczność strojów, jak i wysoką ocenę prezentowanej sztuki.

Składający się z tancerzy, śpiewaków ludowych, solistów wokalnych i instrumentalistów ludowych Zespół Folklorystyczny Romanati  prezentuje pokazy muzyczno-choreograficzne, tradycyjne pokazy na festiwalach, koncertach, tradycyjne parady w strojach ludowych, programy telewizyjne, warsztaty itp. Występują w każdym sezonie z koncertami  potwierdzającymi  wirtuozerię instrumentalną i choreograficzną.

Reprezentant  miejscowego folkloru Romanati,  Zespół Folklorystyczny Romanati  Miejskiego Domu Kultury prezentował mistrzostwo tańca, urok pieśni i piękno strojów ludowych, zarówno na festiwalach folklorystycznych w Botosani, Deva, Hunedoara, Ramnicu-Valcea, Zalau , Radauti, Câmpulung Moldovenesc, Gura Humorului, Vatra Dornei, Fălticeni, Lugoj, Bistriţa Năsăud, Târgu Mureş, Sibiu, Târgu Jiu, Oradea jak i za granicą w Orhei i Kiszyniowie - Republika Mołdowy, Burgas, Omurtag, Oreahovo, Montana, Vidin - Bułgaria , Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Republice Czeskiej, Światowym Festiwalu Tańca w Tilburgu - Holandia, Bruksela - Belgia, Selargius - Włochy, Abragao i Penafiel w Portugalii.

Przedstawienia zazwyczaj wykonywane i prezentowane przez zespół, jak:  "Niedzielna Hora", "Romanaţi typu Hora", "Pięćdziesiątka o poranku", "The Căluşari", "Piosenki i gry Haiducs", "Nedeia de Sf. Gheorghe", "Hora de pomana" "Woda Życia", "Gra  Ognia" itp. podkreślały  w nowatorski sposób  bogactwo i piękno rumuńskich tradycji ludowych.

Ekspresyjny repertuar zespołu obejmuje ponad 100 popularnych pozycji z następujących obszarów: Romanati, Oaş, Bistriţa - Năsăud, Mołdawia, Bihor, Maramureş, Bucovina, Dobrogea, Muntenia oraz innych pięknych pieśni ludowych z wielu obszarów kraju w repertuarze wokalnym i instrumentalistów.

Căluş uznany za najbardziej reprezentatywny rumuński taniec ludowy,  głęboko zakorzeniony w historii regionu, zajmuje  w repertuarze honorowe miejsce i jest uważany przez Zespół Folklorystyczny Romanati za swoją wizytówkę.

Wiele pokoleń wokalistów, instrumentalistów i folklorystycznych grup wokalnych podkreślało piękno zarówno regionu Romanati, jak i  innych części kraju, a tancerze chętnie wykorzystywali tańce ludowe charakterystyczne dla naszego regionu oraz wielu  innych folklorystycznie ciekawych rejonów Rumunii. Wszystko to przyczyniło się do popularności zespołu.  Wszyscy członkowie zespołu  przez wiele  lat poświęcali się bezgranicznie  szlachetnej misji bycia posłańcami  folkloru Romanati.

Muzyczną ilustrację występów zespołu zapewnia związany z zespołem  Daniel Voicu, a choreograficzną stronę  spektakli przygotowują  choreografowie - Cristian Velea i  Florian Teodorescu.

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk