BKF - PRZY PLANTY 7/9

21.02.2019

BKF LOGO.jpgCentrum Kultury i Spotkań Europejskich oraz Kino CENTRUM zapraszają na trzecie spotkanie Białogardzkiego Klubu Filmowego, który odbędzie się pod hasłem "POGROM KIELECKI 1946r. I KIELECKA DROGA POJEDNANIA"

21 lutego 2019 r. o godzinie 18:00, projekcja filmu dokumentalnego: PRZY PLANTY 7//9, reżyserii Michała Jaskulskiego oraz Lawrence'a Loewinger'a

Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.
Wstęp to jedyne 8 zł.

Rezerwacje telefoniczne:
885 85 65 65 lub 94 311 90 90.
rezerwacje osobiste
w Biurze CKiSE /1 Maja 15/
- Kasa Kina CENTRUM / wejście od ul. Grunwaldzkiej/

przy planty 7 na 9.jpg4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.


Nagrody:

2016
Jersey City (Jersey City International Television and Film Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego;

St. Louis (St. Louis International Film Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego;

Warszawa (Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej) - Nagroda Specjalna;

2017
Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy") - Główna Nagroda "Złoty Warszawski Feniks";

Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy") - Nagroda Publiczności;

Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy") - Nagroda im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego.

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk