Wystawa „Portowe impresje” - Ela Waszczuk

26.09.2022

Ela-Waszczuk-2022-PLAKAT-web.jpg

Ela Waszczuk, artystka fotografik, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, autorka 20 wystaw indywidualnych. Prezentowała swoje prace również na wystawach zbiorowych w wielu krajach świata. Założycielka i kurator Galerii Fotografii SAN GALLERY w Kołobrzegu. Za swoją działalność odznaczona przez Kapitułę FRP w 2018 roku medalem za zasługi dla fotografii polskiej z okazji 100-lecia Rzeczypospolitej Polskiej oraz w 2014 roku srebrnym medalem zasłużonej dla fotografii polskiej. Twórczość artystki jest różnorodna i ma wydźwięk ponadczasowy. W 2021 artystka obchodziła jubileusz  20-lecia pracy artystycznej.

Prezentowana wystawa „Portowe impresje” po raz pierwszy była prezentowana w OT „Rondo” w Słupsku i jej kuratorem był zmarły w tym roku Zbigniew Suliga, wybitny marynista, który napisał wstęp do tej wystawy. 

 

„...Od wielu lat jako obiekty kreacji fascynują mnie porty, w których mieści się cała kwintesencja morza. Oprócz portowych pejzaży, szczególnie interesują mnie oglądane z bliska elementy wyposażenia nabrzeży, falochronów, statków, kutrów rybackich, a także ich odbicia w wodzie. Takie obrazy znajdowałam w portach morskich Bułgarii, Turcji, Tunezji a także polskich portach w Ustce, Łebie, Dźwirzynie...”

                                                                                                       Ela Waszczuk

 

            Port kojarzy się nam z młodzieńczymi marzeniami o podróżach, z naszą odwieczną potrzebą zdobywania nieznanego,  z ucieczką od codzienności, niedzielnymi spacerami, Port dla jednych jest początkiem drogi, dla drugich  jej końcem. Port i kanał portowy od  zawsze był inspiracją dla artystów - wszak to   nieustannie zmieniający się teatr, nie tylko oświetlany słońcem i kolorami odbitymi w wodzie ale port to również codzienność. 

Ela Waszczuk, wykorzystując swą artystyczną wrażliwość, właśnie na tych elementach zbudowała swoją opowieść o porcie.  Rzeczy banalne urastają w jej interpretacji do  romantycznych przestrzeni. Znajdujemy tam fragmenty lin, kutrów,  odbicia w wodzie, sztormową falę, przystań jachtową, czy atmosferę jesiennego spaceru.   Autorka świadomie zderza spokojny, miękki ruch wody z ostrymi liniami kutrów oraz  odbiciami barwnych burt.  W jej opisie portu, człowiek pojawia się jako gość „powracający z podróży” oraz jako jej zwiewne marzenie. Pozornie banalne fotografie skupiają naszą uwagę na pojedynczych elementach, które składają w całość  portową rzeczywistość.  Bez nich ta przestrzeń nie byłaby tak inspirująca...

                                                                                                            Zb. Suliga 2014

Wernisaż 6 października 2022, g. 17:00

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk