Koncert charytatywny dla Madzi

05.04.2017

KONCERT_DLA_MADZI.jpg31 marca w trakcie koncertu charytatywnego w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zebrano kwotę 2.727,03 zł. 

Zebrane pieniądze przekazane zostaną na wsparcie przeszczepu komórek macierzystych i dalsze leczenie 8-letniej Madzi Sowiak z Białogardu.

31 marca w trakcie koncertu charytatywnego w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie zebrano kwotę 2.727,03 zł.

Zebrane pieniądze przekazane zostaną na wsparcie przeszczepu komórek macierzystych i dalsze leczenie 8-letniej Madzi Sowiak z Białogardu. 

W koncercie pt. „Za kilka pięknych słów” wystąpili wokaliści z Białogardu, którzy śpiewali piosenki autorstwa Marka Kopczyńskiego skomponowane do wierszy białogardzkich poetów.

Magda Sowiak, ośmiolatka z Białogardu, została już zakwalifikowana do leczenia tą nowatorską metodą, która - w skrócie - polega na podawaniu dożylnie komórek macierzystych. Tę nowatorską metodę zaczęli stosować naukowcy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Terapia nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc potrzebnych jest na jej przeprowadzenie kilkadziesiąt tysięcy złotych. U małej Magdy stwierdzono autyzm dziecięcy. 

- Nie mówi, nie rozumie co się do niej mówi. Trzeba mieć uszy i oczy cały czas otwarte, bo ona nie zdaje sobie sprawy z żadnego niebezpieczeństwa. Po prostu trzeba ją cały czas pilnować, by nie zrobiła sobie krzywdy. Ma oczywiście okresy spokoju, ale często też dominuje w niej agresja, a wtedy jest naprawdę ciężko - mówi mama Magdy pani Monika Sowiak. 

Rodzina chce spróbować nowatorskiej terapii, bo wie, że jest wielce prawdopodobne, iż córka zacznie rozumieć co się do niej mówi, będzie spokojniejsza. Samo wszczepianie komórek macierzystych to jednak nie wszystko. Potrzebna będzie też intensywna terapia. Jeden zastrzyk to koszt około 6 - 8 tysięcy złotych, tymczasem mała Magda będzie musiała przyjąć pięć takich zastrzyków. Dodatkowa terapia, pobyt w szpitalu, również nie będą tanie. 

Chcesz wspomóc małą Madzię i jej mamę w walce o zdrowie córki? Przy przekazywaniu 1 procenta z podatku, w rozliczeniu PIT wpisz KRS 0000037904 koniecznie z dopiskiem „Cel szczegółowy” 20855 Sowiak Magdalena. 

W każdej chwili możesz dokonać też przelewu na konto nr 15106000760000331000182615 z dopiskiem 20855 Sowiak Magdalena - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia. 

W trakcie koncertu wykonane zostały piosenki do wierszy białogardzkich poetów: Janusza Karasia, Andrzeja Mateja, Antoniny Puzinowskiej-Tkaczyk, Jadwigi Sokołowskiej, Jadwigi Kulik, Reginy Byblewskiej, Wandy Paczkowskiej, Alicji Flis, Marty Rdzanek-Jaczun, Marka Kopczyńskiego, Adama Horeglada, Iwony Alicji Semmler, Mariana Kwidzińskiego. 

Piosenki obok kompozytora zaśpiewali: Jadwiga Milewicz, Karolina Szary, Maciej Rydzak, Dominika Lewandowska, Agnieszka Materko. 

Gościnnie z tytułową piosenką do spektaklu „Piękna i Bestia” teatru lalek MARKO z Białogardu wystąpili Klaudia Barska i Sebastian Bławat. 

Dziękujemy wszystkim, którzy wystąpili w koncercie oraz wsparli akcję charytatywną prowadzoną przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „FABRYKA” w Białogardzie.

© Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk